Ekonomi

Dolar/TL ve euro/TL haftaya nasıl başladı?

Investing.com – Geçtiğimiz hafta 106,30’ gerileyerek 15 Ağustos sonrası en düşük seviyeyi gören dolar endeksi, yani haftaya 106,85 düzeyinden başladı.

ABD’de enflasyonun beklenen oranın altında kalması ile Merkez Bankası Fed’in faiz artış oranlarını daha düşük tutacağı beklentisi süratle arttı. Fed yetkililerinden de Aralık ve sonrası aylar için daha yavaş adım atılabileceği istikametinde açıklamalar gelmesiyle dolar göstergesi son üç ayın en düşük düzeyine geriledi.

Borsa, emtia ve döviz piyasasının çok reaksiyon vermesiyle sert kayıp gösteren dolar, yeni haftaya sakin başladı. Asya seansında hudutlu yükseliş gösteren endekste Avrupa ve ABD seanslarındaki fiyatlama takip edilecek.

Dolar/TL tıpkı yerde

Geçtiğimiz hafta doların global piyasalarda sert kayıp vermesiyle hudutlu bir gerileme yaşayan dolar/TL haftayı 17,55 civarında tamamladı. Bugün Asya seansında en yüksek 17,60 görüldü ve kur tekrar son haftalardaki süreç bölgesinde fiyatlanıyor.

Euro/TL yılın doruğunu gördü

Cuma günü dolardaki düşüşün tesiriyle 1,0368’e çıkan euro/doların tesiriyle 19,24 düzeyine çıkan euro kuru yılın da doruğunu test etti. Paritenin bugün 1,03 altına inmesiyle euro kuru haftaya hudutlu düşüşle başladı. Süreçler 19,15 altında.

Dolar varlıklarda yaşanan çok satışların bugün devam etmesi durumunda dolar endeksinde 106 altı denemeler görülebilir. Ancak faiz fiyatlamasının büyük oranda gerçekleşmesi endeksteki düşüşü durdurabilir.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu