Haber

Fransız Guyanası’nın en büyük şehri Maripasoula’da hava ulaşımı askıya alındı

Fransız Guyanası’nda yer alan ve yüz ölçümü bakımından ülkenin en büyük belediyesi Maripasoula’da yaşanan uçak kazası nedeniyle uçuşların süresiz askıya alındığı bildirildi.

Le Figaro’nun haberine göre, Fransız Guyanası’ndaki 18 bin 360 kilometrekarelik kentte kasım başında Air Guayane’a ilişkin bir uçak, iniş yaptığı sırada yağmur nedeniyle kayganlaşan yerde pistten çıkarak kaza yaptı.

Ana pistin bakıma alınması ve süreksiz pistin uçuşlara elverişliliğinin şimdi onay almaması nedeniyle kente yönelik bütün uçak seferleri süresiz olarak askıya alındı.

Yağışların devam etmesi nedeniyle tarihi pistin tamir ve bakım çalışmalarının 6 aydan uzun süreceği söz ediliyor.

Kentte hayat “felç olmuş durumda”

Ulaşımın deniz araçları, uçaklarla sağlandığı kentte uçuşların askıya alınması günlük hayatı ve ekonomik faaliyetleri sekteye uğrattı.

Maripasoula Belediye Lideri Yardımcısı Lama Topo, uçuşların iptal edilmesinin kentteki okul, yol inşaatlarını durma noktasına getirdiğini, iktisadın baltalandığını belirtti.

Öte yandan eğitime başlamak için yola çıkan yaklaşık 50 öğretmen, uçuşların askıya alınması nedeniyle kente ulaşamazken kentte yalnızca bir okulda faaliyet yürütülüyor.

Fransa’nın Güney Amerika’da yer alan ve ana karasından yaklaşık 7 bin kilometre uzakta bulunan 250 bin nüfuslu Fransız Guyanası vakit zaman özerklik talepleriyle gündeme geliyor ve bu maksatla sık sık protestolara sahne oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu