Ekonomi

Tesla, Çin’deki Supercharger erişimini genişletiyor

HANDE BERKTAN

Amerikalı elektrikli otomotiv şirketi Tesla, en büyük elektrikli araç pazarına sahip Çin’de artık Tesla dışı birçok elektrikli araç markasının seçili Supercharger’larda şarj edilebileceğini duyurdu.

Tesla başlangıçta Pekin ve Şangay’da 10 süper şarj istasyonuna ve Tesla olmayan elektrikli araçların kullanımına hazır 25 eyalette 120 hedef şarj noktasına sahip olacak. Genişletilmiş erişim, halka açık yerlerde bulunan belirli hedef şarj noktalarında da mevcut olacaktır.

Tesla, Çin’de 1.600’den fazla Supercharger istasyonu ve 700’den fazla amaca yönelik şarj noktası işletiyor. Çin’de aralarında Aiways, BMW, Porsche, BYD, Dongfeng, Ford, Geely, Zeekr, Polestar, Nio, Volvo, XPeng’in de bulunduğu yaklaşık 37 elektrikli araç markası Tesla’nın şarj cihazlarını kullanabilecek.
Şirket, Şubat ayında ABD’deki şarj noktalarına erişimi ikiye katladı. Tesla ayrıca yakın zamanda Avrupa’nın bazı bölgelerinde ağını genişletti.

Tesla’nın Supercharger ağında, ilk etapta yalnızca Tesla araçlarına uyan tescilli bir konektör kullandı. Ancak son zamanlarda şirket, Tesla olmayan araçların Tesla Supercharger’lardan faydalanmasını kolaylaştıran harika şarj cihazı Magic Dock ile farklı elektrikli araç markaları için bir şarj çözümü geliştirdi.
Farklı EV markalarının sürücülerinin Tesla uygulamasını indirmeleri, bir hesap oluşturmaları ve en yakın istasyonu bulup kullanmak için “Tesla olmayan araçları şarj et” seçeneğini seçmeleri gerekecek.

Tesla’nın pilot uygulamayı gelecekte daha fazla istasyon ve modele kademeli olarak genişletmesi bekleniyor. Çin, 2021’de elektrikli araç satışlarının küresel pazar payının yarısından fazlasını almasıyla dünyanın en büyük elektrikli araç pazarına sahip.

yomra-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu